Vzpomínka na Petra Chvojku

news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Antonín Šulo








Dostal jsem smutnou zprávu,že 20.3.2013 zemřel Petr Chvojka,který ač byl před léty postižen částečným ochrnutím, přesto dál chodil v mezích jeho možností i manželky Lenky do milovaných skal a hor. Jenže jak už to někdy v životě bývá, neštěstí nechodí jen po horách,ale i po lidech. Přidala se k tomu ještě další zhoubná nemoc. Ta jej odvedla pod jiné štíty hor a jiná nebesa.

A já se vrátil ve vzpomínkách jak a kdy jsme se poznali a co vše jsme spolu prožili.
Bylo to v r.1962, kdy jsme nastupovali v Oldřichově na motoráček /dnes již zaniklá trať/, směr Libouchec a dále pěšky do Tisé. Tímto spojem jezdil Petr s Lenkou a také jeho spolulezec Ruda Stuchlík s manželkou Alenou. Tam začalo vznikat naše blizší poznávání,které nakonec vyústilo na některé společné výšlapy na běžkách, lezení na regionálních skalách u nás i v Sasku. Taky jsme spolu sjezdovali ve Vrátné dolině, kde se zrovna natáčel horolezecký film pro televizi a na chatě /hotelu/, jsme byli s naší partičkou sami se štábem televize.Proto si to pamatuju,že jediní zástupci horolezců jsme byli my a Jožo Psotka,který dělal filmařům poradce. Pohled na herecká "kopyta", která jakoby lezla,tak to bylo něco. Hecovali jsme se s Petrem,že za ty peníze půjdem dělat herce statisty,ale sešlo z toho. Neměli jsme ty správné obličeje. Naše obličeje / mám skobovitý nos/, jednou zmátl na Bořeni horolezeckou legendu Frantu Kutu,kterého jsme při sestupu na tábořiště potkali. Když se zeptal jestli jsme bratři, Petr odpověděl "no to by byla tragedie" a já zase "nic horšího mně v životě nemohlo potkat, než tohle zjevení". Kuta se zarazil, udiveně se na nás podíval a řekl, jak tedy můžete spolu lézt. Tak jsme mu vysvětlili,že naše antipatie jsou daleko menší, než naše sympatie,které nás dobře drží pohromadě. Udiveně zakroutil hlavou, protože měl asi o kamarádství na skalách a v horách jiné představy.

V roce 1977 jsme se domlouvali, že uděláme výpad do Francie do málo navštěvovaného,ale krásného pohoří Dauphine. Jenže já jsem onemocněl zánětem mozkových blan a v tom termínu co Petr s dalšími odjížděl jsem byl v nemocnici. Později jsem již devizák nikdy nedostal i přes každoroční žádosti. A tak Petr vymyslel náhradní program. Začalo se jezdit do Bulharska a Rumunska vždy v druhé polovině dubna. V tu dobu tam vládly skvělé zimní podmínky. Když vyšlo počasí,tak to byla skvělá vysokohorská turistika přechodu hlavních hřebenů s cepínem,mačkami a spaním ve stanu,příp.nejakém bivaku.
On to byl,kdo vše vymyslel a zorganizoval. Při těchto výpravách, jsme si užili plnýmy doušky svobody života,protože v těchto horách se v této době příliš nelezlo, tak jsme tam až na jednu výjimku byli vždy sami.

V r. 1989 v 2.pol.dubna jsem jel s Petrem sám do Rumunska na Fagaraš. Tam se nám stalo, že nám vichřice hned prví noc na hřebenu roztrhala a odnesla venkovní stříšku nenávratně někam do doliny. K ránu začalo sněžit a s vichrem se náš síťový obal začal uvnitř plnit sněhem. Museli jsme za těchto podmínek vyčkat než vichr a sněžení ustane,abychom odtud utekli. Jenže i další den a noc to bylo stejné a bivak za mrazu ve sněhu začal být velice nepříjemný. Petr si začal stěžovat na bolest ledvin a oba jsme se třásli v mokrých spacácích zimou. V noci najednou slyším jak se Petr začíná zmítat a smát. Tak už je to tady. Asi je v agonii a posledním tažení. Začnu s ním třást a on se třepe zimou a smíchem. Najednou začne povídat. Když jsem v práci před odjezdem potkal kádrováka, tak mi říkal,že se mám a jestli jedu k "moři" a jestli nebude studená voda a že mi závidí. Tak jsme se začali nepříčetně smát oba, jak je to bezva dovolená a vymýšlet si jak v práci budeme vykládat,jak je v tomto termínu u liduprázného moře bezva teplo a jak jsme si užívali studené drinky ve stínu palem. Vše dobře dopadlo. Další den se vyčasilo a mohli jsme pokračovat v naší pouti.

Hned jak to šlo, jsme v květnu 1990 vyrazili s Petrem a dalšími třemi kamarády do Rakouska přejít hlavní hřeben Nízkých Taurů. Ale doba začala být pro mne jiná a po návratu jsem změnil profesi a již na další "expedici" jsme se nesešli. Přesto jsme se vídali,ale spolu již nelezli. Jeho další cesty jsem již slýchával jen z jeho vyprávění. O Petrovo aktivitách se toho dá psát mnoho. Je to jenom část milých vzpominek,které jsem s ním prožil.Chtěl jsem tím jen trochu připomenout jednu výraznou postavu "legendu" bílinského oddílu, která ovlivňovala mnoho horolezců v jeho okolí.Vědělo se o něm, že je vášnivý a dobrý fotograf,znalec fauny a flóry a také vím, že dobře maloval. Jeho cestovatelské a organizační schopnosti jistě ocenil každý,kdo s ním přišel do styku. Byl také dopisovatelem do turistických a horolezeckých časopisů. Nebyl to nikdy lezec "prásků" ,tzv.práskač. Ale to co procestoval,prolezl a navštívil je úctyhodné. Byl jsem s ním vždy rád a k zápiskům z našich cest a lezení se budu vždy s potěšením vracet. Jeho duch tím bude stále se mnou.

Několik vzpomínek na Petra Chvojku s úctou zapsal kamarád Tonda.



Fotografie použita z http://www.horoklub.cz/ s laskavým svolením předsedy oddílu.




Copyright ©2013 Ládíčkovo Pekárna