Přečtěte si
news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 
štoly 
kniha návštěv 
email 


Okolí Bořně : SALESIOVA VÝŠINA

Stanislav Emingr


     Ne každý zná tuto malou, nebo jak přesně definuje lezecký průvodce, středně velkou oblast místního významu s kratšími výstupy. Pro lezce jenž tráví většinu svého volného času v našich či saských pískovcových oblastech je tato strohá definice zavádějící. Zkrátka je to jedna větší skalka (s výškou výstupů od 10 do 18m) a shluk skalních bloků, či spíše balvanů - boulderů, které se honosí hrdým názvem "Skalní město" (výška výstupů od 2,5 do 10m). No a právě bouldery, už ne co by pojmem pro balvan, ale pro kategorii horolezeckého sportu, se tato oblast proslavila i za hranicemi regionu.
     Přístup na "Letohrádek", jak je Salesiova výšina též nazývána, byl popsán v lezeckých průvodcích a časopisech (knižně, na internet. stránkách i v časopise Montana). Z Oseka u Duchcova po žluté turistické značce nebo po trase naučné stezky, popř. po silnici vedoucí na Dlouhou Louku. Z druhé strany, tj. od Litvínova je nejlepší přístup z konečné autobusu MHD č. 13 v Loučné. Dále po silnici směrem na Osek a od rozcestníku lesem po žluté tur. značce až ke skalám.
     Zdejší skalní útvary jsou ukryty ve starém smíšeném lese, přímo pod hradbou Krušných hor. Jsou tvořeny velmi pevným křemencen a umožňují výstupy všech stupňů obtížnosti.
     K lezecké historii je třeba uvést, že první známé cesty vykonal v 70-tých letech osecký lezec O. Greguš. Další lezecká aktivita přišla po roce 1980, kdy postupně vzniká velké množství cest a boulderů (v roce 1985 jich bylo cca 100). Z autorů, kteří se nejvíce podíleli na jejich vzniku to byl především (tehdy)místní lezec Sláva Hrkal a dále pak představitel druhé (tzv. litvínovské) skupiny - Míra Hrabal. V té době začínají oblast navštěvovat také přední pískovcový lezci, např. J.Slavík ad., kteří přelézají ty nejtěžší line, které do té doby vznikly a tvoří nové. Bohužel některé z nich už nebude možné nikdy přelézt. V roce 1985 se totiž podaří jistému "šílenci" pomocí trhaviny odstřelit část skalního bloku ve Skalním městě a tím zanikají hned tři cesty, z toho jedna patřící v té době k nejtěžším (tzv. Maglajzová hrana). V současné době tato malá, ale lezecky zajímavá oblast prožívá nové oživení. Během několika minulých let se podařilo doplnit fixní jištění u některých cest. Bohužel s provedením tohoto jištění by asi člen bezp. komise velkou radost neměl - jedná se systém "Bělinův hák", bohužel z tenčího materiálu než Karel běžně používá. Dále se podařilo upravit nástupy některých cest tak, aby nehrozilo zranění po pádu na ostré hrany balvanů. Vznikají nové, ještě těžší bouldery (hl. traverzy).
     Aby byla informace k této oblasti úplná je nutné se ještě zmínit o cestách (viz text a obr. níže) a zveřejnit údaj asi nejdůležitější, kterým je seznam nejbližších "občerstvoven". Tak že v Oseku můžeme doplnit vydanou energii v restauraci u autokempu nebo v zajímavě řešeném interiéru restaurace "Černý orel". Přicházíte li, resp. odcházíte li z druhé strany, tj. od Litvínova nebudete též strádat. Na konečné v Loučné jsou hned dva vhodné objekty. Máte li hlad je tu restaurace U Tyšerů, převládá li žízeň, zachrání vás "Anšajba" zvaná též Pivní pohotovost. Ta i samotná skalní oblast je vyznačena na mapě KČT - Krušné hory - Teplicko, v měřítku 1 . 50 000.


Na mapce je označeno několik vybraných, klasických cest:


LETOHRÁDEK

SEVERNÍ STĚNA, výška stěny je v nejvyšším místě 12 m:

1) Traverzová c.(Stará cesta) - 3.
2) Čelní - jemný traverz - 5 , (1 vrtaný hák)
3) Diretka - 5 , (skoba)
4) Hákovačka - 7 , (2 vrt. háky)
5) Půlnoční hrana - 4 + , (1 vrt. hák)

PŘEVIS a PLOTNA : ( výška stěny v nejvyšším místě je 18 m)

6) Břízková hrana - 4+ , (2 vrt. háky)
7) Převis - (původní klas.VI A2)
    Plotna pod převis - 5 + , (1 vrt. hák + 1 pod převisem)
8) Bílý klín (Komínová spára) - 5+ , (1 vrt. hák)
9) Těžká hrana - 6+ , (3 vrt. háky)
9a) Varianta - Únik na vzduch 6, N. jako 9), později plotnou vlevo od hrany n.v.
10) Zapomenutá cesta - 2-3.
11) Učňovská - 3.
12) Pravá plotna - 5 , (2 vrt. háky)
13) Prostřední plotna (Jardova) - 5+ , (2 vrt. háky)
14) Levá plotna - 4 + , (1 vrt. hák)
15) Poslední - 3-4

SKALNÍ MĚSTO (spíše MĚSTEČKO)

Některé klasické výstupy:

A) Prásknutí bičem - 5 +
B) Spára - 4.
C) Křečová - 6.
D) Hokejka - 4 -.
E) Vzpomínka na Šakala - 5.
F) Fajfka - 6. (1 vrt. hák + 1 na vrcholu, výška stěny 10 m)

     Vybrané boulderové výstupy si je možné prohlédnout nebo stáhnout na internet. adrese: http://rockac.korab.cz/osek.htm. Podobné znění článku, který je doplněn o historii (nelezeckou) a podrobnější popis přístupu najdete na nových oddílových stánkách HO Bořeň : http://mujweb.cz/Sport/boren/salvysina.html Jelikož část tohoto článku bude součástí doplněného lezeckého průvodce pro SZ Čechy, budu rád za jakékoli připomínky a doplňující informace k této oblasti a nejen k ní. Samozřejmě také k oblastem spravovaných HO Bořeň. Pro informaci to jsou Bořeň, Zlatník a Francká hora v Českém středohoří (mimo rámec i Rač - Hradiště u Habří) a v Krušných horách oblast Kapucín a Skály nad Jezeřím. Dále bych chtěl vyzvat prostřednictvím tohoto časopisu všechny kteří mají informace o cestách, popř. ví o nových (lezeckých) oblastech v Krušných horách nebo v Českém středohoří, které nebyly publikovány v lez. průvodci pro SZ Čechy (vydal HK Chomutov 1999) - jako příklad můžu uvést Litochovice (Porta Bohemica), skalky v okolí Oseka, Vlčí kámen ad.

     Hezké zážitky z lezení či "popolejzání", jak jsme před xx lety bouldrování říkali, přeje všem

Standa Emingr




Copyright ©2001 Ládíčkovo Pekárna