info o jeskyních
news 
historie 
průvodce 
HO Bořeň 
links 
přečtěte si 
potápění 
jeskyně 

levý břeh Labe

  info 
Jes. vytrvalosti 

pravý břeh Labe

  info 
Rytířský sklep 
Stelzigova jes. 
Hl. Stelzigova jes. 
Cipískova jes. 
Pytlácká jes. 
Loupežnická jes. 
Netopýří jes. 
Krakonošova jes. 
Máslová díra 
Lesní díra  
Šachta u věžě  
Dámská jeskyně 
Jes. přátel přír.  
Jes. nadějí 
Mezerní jes.  
Jílové peklo  
Sklep lesního ducha  
Mechová jes.  
Hluboká mezer. jes.  
Bílá jes.  
Ulita  
Jes. přátelství  
Ledová jes.  

štoly 
kniha návštěv 
email 

     Nejstarší údaje o jeskyních v Labských pískovcích sahají do časů turistického objevování této oblasti a jsou zaznamenány ve starých turistických popisech. Vedle větších jeskyní jako "Kuhstall" nebo "Diebskeller", které bylyoblíbenými výletními cíli již tehdy, jmenuje např. Götzinger 1812 Trpasličí jeskyni v Gottleubatal, Švédskou jeskyni a Ledovou jeskyni v Bielatalu.Znalost jeskyní byla tehdy omezena jen na jednotlivé objekty a stavěla většinou na ústním předávání starousedlíků. Teprve v roce 1920 začala systematická práce na průzkumu jeskyní, když tehdejší "Spolek pro návštěvníky jeskyní v Sasku" vydal přehledové listy, které obsahovaly i jeskyně na české straně labských pískovců. Drážďanští jeskyňáři kolem Johannese ruschera a Alfreda Märtzsche mohli být viděni ve svazích pod Labskou Strání. Velkou část jeskyní objevily a popsali právě oni společně s horolezci.
     Od roku 1962 pokračovali v jejich práci jeskyňáři z Labské Stráně ve spolupráci s jeskyňáři z Drážďan. Byly nalezeny a zaznamenány nové jeskyně, byly objeveny nové spojení s již známými jeskyněmi. Vedle vědeckých bádání zesílil součastně také jeskynní turismus.
     Ve speleologii rozlišujeme několik typů jeskyní, přičemž je členícím prvkem způsob vzniku jeskyně. Primární jeskyně jsou vytvořeny již při tvorbě hornin (např. plynové bubliny v proudech lávy). Zvětrávací a horotvorné síly naproti tomu vytvořily sekundární jeskyně. Vodorozpustné látky jsou unášeny vodními proudy - ve vápenci nebo sádrovci jsou známé kilometrové labyrinty jeskyní. V pískovci může nasáklá voda rozpustit spojovací materiál, čímž zůstane písek bez pojiva - tak vznikají tzv. torozivní jeskyně (místnosti jsou zakulacené).
     U většiny jeskyní Česko - saského Švýcarska se jedná o jeskynní místnosti, jejichž vznik se vztahuje k pohybu obrovských skalních mas. Při těchto tektonických pohybech vznikají trhliny a tím i jeskynní labyrinty. Typickým příkladem jsou jeskyně pod Labskou strání, které vznikají díkypohybu masívu směrem k Labi (Loupežnická jeskyně, Hluboká mezerní jeskyně). V těchto jeskyních jsou rozpoznatelné rovné od sebe odtržené skalní plochy a častým jevem je překonávání komínů
     Při vyhledávání jeskyní tohoto typu lze využít efektu jejich provětrávání. Většina těchto jeskyní má dva vstupy - horní a spodní. V létě vstupuje ohřátý vzduch horním otvorem, ochlazuje se, stává se těžším a klesá ke spodnímu otvoru, kde vystupuje jako velmi chladný. V zimě se naopak studený vzduch tlačí do spodního otvoru, ohřívá se o teplejší skálu a na horním otvoru vystupuje v podobě páry.


převzato z knihy " Horolezecký průvodce Labské údolí a Bělá"

Copyright ©2001 Ládíčkovo Pekárna